İstanbul
16 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.58
 • EURO
  34.81
 • ALTIN
  2412.9
 • BIST
  9645.02
 • BTC
  66248.09$

Astroloji | Günlük Burç Yorumları

Günlük burç yorumları için burcunuza tıklayın.

ZODYAK (Zadiakos Kyklos = Hayvanlar Dairesi); Yerküreyi çevreleyen ve etrafını saran bir kuşak tasarımıdır. Burçlar ise, Zodyak'ın içinde belli bölümlere yerleşmiş Yıldız Kümeleri'dir.

Astroloji'de Gökyüzü tam bir daire (360 derece) olarak kabul edilir ve buna "Zodyak Burçlar Kuşağı" denir. Bu daire, 360 derecelik 12 çeşit parçaya bölünmüştür. Bunların herbirine "Burç" denir. Başka bir ifadeyle; Güneş'in 1 yılda takip ettiği yörüngesinin içinden geçtiği belli sembollerle gösterilen 12 Takımyıldızından her birine "Burç" denir.

Eski Yunanda "Burç" kelimesi ilk defa Homeros tarafından kullanılmıştır. Metematikçi Eudoxus 44. Ptolemy ise 48 burç ismi saymıştır. Burçların adlarını M.S. 1. Yüzyılda Hipparchus koymuştur. 12 burcun adı, gübümüze Latin Literatüründen gelmiştir. Hinduzim'de "Naksatra" denilen 28 burç vardır. Bunlar Ay'ın hanımları ve Daksa'nın kızlarıdır.

Çin geleneğinde ise "Siu" denilen 28 burç vardır. Bazıları, Akrep ile Yay'ın arasında (30 Kasım - 17 Aralık) Yılancı Burcu (Ophiuchus Takımyıldızı)'nun 13. Burç olduğunu söylerler. Ophiuchus, Latince'de "Şifa Tanrısı"dır. Bu burç adını, Yunan Mitolojisine göre; Hıristiyanlık öncesi Bergama'da, simgesi "Yılan" olan "Asklepios/Hekimlik Tanrısı"ndan almıştır.

Kişinin hayatının belirli olgularını temsil etmek üzere Horoskop'daki 12 bölümden her birine "Gökyüzü Evleri, Ev" denir. Astrologlara göre, Güneş, kişiliği; Ay, karakteri; Yükselen Burç ise fizik yapıyı etkiler. Bu üçü "Üç Kuvvet Noktası" denilen unsurlardır. Güneş beynimiz; Yükselen Burç, vücudumuz; Ay ise, sinirlerimiz gibidir.

Öz Burç / Ana Burç / İç Burç / Güneş Burcu

Kişinin doğduğu anda Güneş'inin içinde bulunduğu burç, onun Öz Burcudur. Mesela; 19 Temmuz'da doğmuş birinin Güneş'i Yengeç'e girer. Yani, Öz Burcu Yengeç'tir. 4 Nisan'da Doğmuş kişinin Güneş'i Koç'da olduğu için, Öz Burcu Koç'tur.

Kişinin mevcut potansiyelini; yani kapasite, düşünme ve idrak gücünü, hayata bakış açısını, yaradılıştan gelen ve zamanla geliştirilen kabiliyetini, becerikliliğini (yani istidadını) gösterir.

Kişinin burcu, onun hakkında % 20-30 bilgi verir. Bu nedenle, sadece Öz Burcun bilinmesi yeterli değildir. Yükselen burcu ve Ay burcu da bilinecek olursa, daha tutarlı sonuçlar elde edilir.

Bazı burçların başlangıç ve bitiş tarihleri niçin farklıdır?

- Güneş'in burç değiştirmesi genellikle her ayın 20, 21 veya 23. günlerinde gerçekleşir. Her yıl "1 günlük fark" olabilir. Mesela Güneş, genellikle 24 Ekim'de Akrep Burcuna geçerken, başka bir yıl 23 Ekim'de geçebilir.

- Her 4 yılda bir "Artık Yıl" olur.

- Aylar, yıl içinde eşit olarak bölünemez.