İstanbul
16 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.58
 • EURO
  34.81
 • ALTIN
  2412.9
 • BIST
  9645.02
 • BTC
  66248.09$

AB Bakanlar Komitesi Alevilere verilen hizmetlerden memnun


AB Bakanlar Komitesi Alevilere verilen hizmetlerden memnun
Avrupa Birliği Bakanlar Komitesi 11-13 Haziran 2024 tarihleri arasında yaptığı oturumlarda Türkiye’yi de ilgilendiren bir dizi kararlar aldı. Komite, Türkiye’nin Alevi inanç grubuna yönelik aldığı tedbirleri “memnuniyetle” karşıladığını belirterek, takip ettiği denetim dosyalarının kapatılmasına karar verdiğini duyurdu.

Avrupa Birliği Bakanlar Komitesi 11-13 Haziran tarihleri arasında düzenlenen 1501. Oturumunda alınan kararların bazıları Türkiye’yi de ilgilendiriyor. Farklı konularda alınan toplam 42 kararın içerisindeki CM/Del/Dec/1501/H46-33 nolu karar, daha önce Alevi Bektaşi inanç grubuna dair AİHM tarafından verilen kararların uygulanmasının takibi ve denetimini hakkındaydı.

ALEVİLERLE İLGİLİ DENETİMLER SONLANDIRILDI

AB Bakanlar Komitesi yaptığı değerlendirme sonunda, İzzettin Doğan ve Diğerleri” davası ile ilgili alınan kararların uygulanması yönünde yaptığı denetimleri sonlandırmaya karar verdi.

İzzettin Doğan ve Diğerleri” davasında bireysel tedbirlerin genel tedbirlerle bağlantılı olduğunu hatırlatan Bakanlar Komitesi tarafından yapılan açıklamada, “Devletlerin dini topluluklarla işbirliğinin düzenlenmesindeki takdir payını ve alınan tedbirlerin Devlet tarafından sağlanan dini kamu hizmetlerindeki dengesizliği ortadan kaldırabilecek nitelikte olduğunu göz önünde bulundurarak, İzzettin Doğan ve Diğerleri davasına ilişkin denetimlerini sonlandırmaya karar vermiş ve CM/ResDH(2024)124 sayılı Nihai Kararı kabul etmiştir.” ifadelerine yer verildi.

BAŞKANLIĞIN KURULMASI MEMNUNİYET VERİCİ

2022 yılından itibaren yapılan yasal düzenlemelerin ve Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın kuruluşundan da övgüyle bahsedilen AB Bakanlar Komitesi oturumunda alınan kararda, son dönemde hayata geçirilen uygulamalardan duyulan memnuniyetin de etkili olduğu gözlendi.

Konuyla ilgili olarak değerlendirme şöyle: “Komite, son kararında, diğer hususların yanı sıra, Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevleri Başkanlığı’nın (“Cumhurbaşkanlığı”) kurulmasına ilişkin gelişmeleri memnuniyetle karşıladı ve yetkilileri, alınan önlemlerin Alevi toplumunun karşılaştığı hukuki, örgütsel ve mali sorunlara çözüm getirip getirmediği konusunda değerlendirme yapmaya davet etti.

ALEVİLERE VERİLEN KAMU HİZMETİ MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

Bakanlar Komitesi’nin oturumunda yapılan görüşmede Türkiye’nin aldığı genel tedbirlere ilişkin şu ifadelere yer verildi:

Bakanlar Komitesi, “Alevi toplumuna Devlet tarafından finanse edilen kamu dini hizmeti sağlayan ve yetkililer tarafından alınan yasal tedbirleri ve bunların 1) ibadet yerlerinin inşası ve bakımı, 2) elektrik, su ve gaz ücretlerinin ödenmesi, 3) dini liderlerin devlet memuru olarak tanınması ve işe alınması ve 4) Devlet bütçesinden karşılanan faaliyetlerin düzenlenmesinin pratik etkilerini memnuniyetle karşılamıştır.

DENETİM İNCELEMELERİ KAPATILDI

Yapılan açıklamada, daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından Alevi Bektaşi inançlı vatandaşların diğer vatandaşlarla eşit koşullarda din hizmeti alabilmeleri için verilen kararların gerektirdiği tüm tedbirlerin alındığına kanaat getirdiğini vurgulayan Avrupa Birliği Bakanlar Komitesi, Türkiye’nin “Bu davada Sözleşme'nin 46. maddesinin 2. paragrafı uyarınca görevlerini yerine getirdiğini BEYAN EDER ve, bu konudaki incelemenin kapatılmasına KARAR VERİR.” denildi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!