İstanbul
16 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.58
 • EURO
  34.81
 • ALTIN
  2412.9
 • BIST
  9645.02
 • BTC
  66248.09$

Cumhuriyete Doğru tiyatro gösterisi İstanbul’daydı

Cumhuriyete Doğru tiyatro gösterisi İstanbul’daydı
Millî Eğitim Bakanlığı, cumhuriyetin 100. yıl etkinlikleri çerçevesinde sahneye koyduğu “Cumhuriyete Doğru” tiyatro oyununu bu kez Beşiktaş Stadyumu’nda 25 bin izleyiciyle buluşturarak rekorlar kitabına geçecek bir etkinliğe imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl etkinlikleri kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan “Cumhuriyete Doğru” adlı tiyatro oyunu bugüne kadar 30 farklı ilde toplam 40 defa sahnelenerek yaklaşık 40 bin öğretmen, öğrenci ve izleyiciyle buluştu.

Millî Mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundaki kahramanlık hikâyesini anlatan eser, 400 kişilik dev kadrosuyla bu kez İstanbul'da izleyici karşısına çıktı.

Horasan Erenleri Dernekler Federasyonu’nu Genel Sekreter Ali Rıza Özkan’ın temsil ettiği oyuna Horasan Erenleri İstanbul Cemevi Derneği de çok sayıda üyesi ile katıldı.

HEDEF TOPLUMSAL BİRLİK

4 Haziran Salı günü İstanbul Beşiktaş stadyumda Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in katılımıyla izleyiciyle buluşan oyun, ülkenizdeki toplumsal birliğin pekişmesine katkı sağlamak amacını taşıyor.

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Türk milletinin güçlü desteğiyle başlattığı Millî Mücadele'nin destansı hikâyesi, sahneye taşınıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu anlatan bu büyüleyici tiyatro eseri, seyircilere unutulmaz bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Orijinal müzikleri Selim Atakan tarafından bestelenen bu özel yapımda, proje danışmanlığını İbrahim Sarıtaş üstleniyor.

Başrolleri ise Serdar Yeğin, Gülen Karaman, Erhan Yazıcıoğlu, Ahmet Yenilmez, Zuhal Yalçın, Şebnem Özinal, Ziya Kürküt, Sefa Zengin, Bora Severcan, Yiğit Yapıcı ve Volkan Severcan paylaşıyor.

Stadyumdaki özel gösterime, öğretmenlerden ve profesyonellerden oluşan bir orkestra ve koro da eşlik ederken Murat Kodallı ise orkestra şefi olarak görev yaptı.

OYUNUN KONUSU: EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR!

Oyun, bir öğretmenin 10 yaşındaki öğrencisi Ali’ye cumhuriyetin ilan ediliş sürecini anlatması ile başlıyor.

Böylece Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının Ankarada Türkiye Büyük Millet Meclisini kurması ile devam eden süreçte Millî Mücadele kahramanlarının, Türk milletiyle tek yumruk hâlinde, kanlarının son damlasına kadar savaşarak Kurtuluş Savaşını nasıl kazandığı ve Mustafa Kemal Atatürkün cumhuriyeti nasıl ilan ettiğini konu ediyor.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!